HELPLINE NUMBERS :
91 90850 73593 / 91 90850 15252 / 91 97076 79564 (10 a.m to 6 p.m.)
Service not available on all Gazette Holidays , Saturdays ,Sundays
 
 
FOLLOW US IN      
 
 
ISO 9001:2008 CERTIFIED
 
ABOUT US OBJECTIVES REGIONAL DIRECTOR’S MESSAGE FOR USER DEPITS CONTACT US  
 
  NOMINATION FORWARDED TO USER DEPARTMENT FOR

COMBINED RECRUITMENT FOR ASSISTANT GRADE III IN GENERAL, DEPOT, TECHNICAL AND ACCOUNT
CADRES IN THE FCI, 2013

 
 
 

upto 21/05/2014

DOSSIERS FORWARDED TO FOLLOWING USER DEPARTMENTS FOR APPOINTMENT:
Address of user deptt.:-

Shri Rajesh Choudhary,
Deputy General Manager,
Food Corporation of India,
16-20, Barakhamba Lane,
New Delhi-110 001.

SL.

ROLL

NAME

CAT1

CAT2

CAT3

CATSEL

ZONE

POST

RANK

1

5401000271

MOIRANGTHEM TONY SINGH

6

 

 

6

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\0697

2

5501004372

KHWAIRAKPAM ANANDI

1

 

 

1

NORTH

AG.III (TECHNICAL)

SL\2513


Category: 1=SC,2=ST,3=EXS.,4=OH,5=HH,6=OBC,7=VH,9=UR

-------------------------------------------------x----------------------------------------------------x-----------------------------------------------x---------------------------------------------------

 

COMBINED RECRUITMENT FOR ASSISTANT GRADE III IN GENERAL, DEPOT, TECHNICAL AND ACCOUNT
CADRES IN THE FCI, 2013
DOSSIERS FORWARDED TO FOLLOWING USER DEPARTMENTS FOR APPOINTMENT:
Address of user deptt.:-


1.The Executive Director (Personnel),
Food Corporation of India, 16-20, Barakhamba Lane, New Delhi-110 001.

Post – Assistant Grade-III (General/Accounts/Depot)


SL.

ROLL

NAME

CAT1

CAT2

CAT3

CATSEL

ZONE

POST

RANK

1

5001000992

SANJEEV KUMAR

6

 

 

6

SOUTH

AG.III (DEPOT)

SL\2764

2

5102000616

SONIT KUMAR SAIKIA

2

 

 

2

EAST

AG.III (DEPOT)

SL\3855

3

5105000387

MRINAV BARUAH

9

 

4

4

NORTH

AG.III (ACCOUNTS)

SL\3793

4

5105001743

SAMIRAN CHANDA

6

 

 

6

NORTH-EAST

AG.III (ACCOUNTS)

SL\2647

5

5105002255

PRAN PRAKASH

6

 

 

6

NORTH

AG.III (ACCOUNTS)

SL\2973

6

5105002965

VALLAPU KRISHNA

6

 

 

6

SOUTH

AG.III (GENERAL)

SL\2168

7

5105003086

TUNTUN KUMAR

9

 

 

9

SOUTH

AG.III (DEPOT)

SL\2690

8

5105004997

HUBERT W DIENGDOH

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (GENERAL)

SL\3465

9

5105005425

NEELKAMAL BORO

2

 

 

2

EAST

AG.III (DEPOT)

SL\3911

10

5105006452

MANJEET DAS

1

 

 

1

SOUTH

AG.III (DEPOT)

SL\3772

11

5105006845

CIVVY LALNEISANG HMAR

2

 

 

2

EAST

AG.III (DEPOT)

SL\4031

12

5105008995

SUMITA CHOUDHURY

1

 

 

1

SOUTH

AG.III (DEPOT)

SL\3879

13

5107000001

THANGLENMANG VAIPHEI

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (GENERAL)

SL\3211

14

5112000037

KAUSTUBH NATH

9

 

 

9

WEST

AG.III (DEPOT)

SL\1731

15

5112000858

SAIKAT BISWAS

9

 

 

9

WEST

AG.III (GENERAL)

SL\0862

16

5112001143

SANTOSH KUMAR SAHU

9

3

 

3

EAST

AG.III (GENERAL)

SL\3179

17

5302000141

KAIMINTHANG ROBERT

2

 

 

2

EAST

AG.III (ACCOUNTS)

SL\4124

18

5302000159

VIVI SAKHRIE

2

 

 

2

SOUTH

AG.III (DEPOT)

SL\4094

19

5302000645

SUMAN ROY

1

 

 

1

NORTH

AG.III (ACCOUNTS)

SL\3787

20

5302000850

BITOKA SHOHE

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (ACCOUNTS)

SL\4001

21

5302001193

RAZIILE KAYINA

2

 

 

2

EAST

AG.III (DEPOT)

SL\3999

22

5401000068

Z JOSHUA KHYRIEM

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (ACCOUNTS)

SL\3975

23

5401000147

JAMES LALTHANGLIEN

2

 

 

2

WEST

AG.III (DEPOT)

SL\3991

24

5401000296

SELINA ESLETH TARIANG

2

 

 

2

EAST

AG.III (DEPOT)

SL\3977

25

5401000369

REBBA CALVINA TARIANG

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (ACCOUNTS)

SL\4056

26

5401000393

RICHMOND LYNGDOH

2

 

 

2

EAST

AG.III (ACCOUNTS)

SL\4125

27

5401000501

JONATHAN WAR TARIANG

2

 

 

2

SOUTH

AG.III (DEPOT)

SL\4043

28

5401000795

DARILANG LYNRAH

2

 

 

2

SOUTH

AG.III (DEPOT)

SL\4073

29

5401000828

TUNMUANLAL HANGLUAH

2

 

 

2

WEST

AG.III (DEPOT)

SL\4034

Category: 1=SC,2=ST,3=EXS.,4=OH,5=HH,6=OBC,7=VH,9=UR

Post – Assistant Grade-III (General/Accounts/Depot)


SL.

ROLL

NAME

CAT1

CAT2

CAT3

CATSEL

ZONE

POST

RANK

1

5401000969

CRAIG NICHOLAS JANONG SOOTING

2

 

 

9

NORTH-EAST

AG.III (ACCOUNTS)

SL\0208

2

5401001016

M HANGMINLUN

2

 

 

2

SOUTH

AG.III (DEPOT)

SL\3978

3

5401001872

EVELYN KHONGSIT

2

 

 

2

EAST

AG.III (DEPOT)

SL\3969

4

5401002464

FRANKEY WAHLANG

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (ACCOUNTS)

SL\4049

5

5501000553

L THANGTINLEN KHONGSAI

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (GENERAL)

SL\2443

6

5501000555

LALTHANGMOI SITLHOU

2

 

 

2

EAST

AG.III (GENERAL)

SL\3186

7

5501001752

NAOREM BIJESHKUMAR SINGH

1

 

 

1

NORTH

AG.III (DEPOT)

SL\3633

8

5501002617

WANGKHEIMAYUM ROJEET

6

 

 

6

SOUTH

AG.III (GENERAL)

SL\1958

9

5501002834

PAUKHANMANG KHAUTE

2

 

 

2

EAST

AG.III (GENERAL)

SL\3776

10

5501002986

THANGMINLAL TUBOI

2

 

 

2

EAST

AG.III (DEPOT)

SL\4000

11

5501003988

O K JONATHAN SHOUTE

2

 

 

2

SOUTH

AG.III (GENERAL)

SL\3961

12

5501004235

GOVIND KUMAR OINAM

6

 

 

6

SOUTH

AG.III (GENERAL)

SL\2044

13

5502000016

GINLUNMANG THANGNGEU

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (GENERAL)

SL\3436

14

5502000017

K GINMINTHANG

2

 

 

2

WEST

AG.III (DEPOT)

SL\3824

15

5502000032

TS NIANGMUANKIM

2

 

 

2

SOUTH

AG.III (DEPOT)

SL\4079

16

5502000199

LALTUOSANG BUONGPUI

2

 

 

2

EAST

AG.III (GENERAL)

SL\3780

17

5502000303

SUANLAM THANG SUANTE

2

 

 

2

SOUTH

AG.III (DEPOT)

SL\4090

18

5502000407

JUBILEE ROSIEMKIM

2

 

 

2

SOUTH

AG.III (GENERAL)

SL\3759

19

5502000418

KENNEDY V HRANGCHAL

2

 

 

2

EAST

AG.III (DEPOT)

SL\3927

20

5502000446

D LALTHANGLUOI KHAWZAWL

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (GENERAL)

SL\3427

21

5502000633

PAOLUNLAL KHONGSAI

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (GENERAL)

SL\3703

22

5502000654

RUBY CHINGTHIANHOIH

2

 

 

2

SOUTH

AG.III (DEPOT)

SL\4060

23

5502000720

JOHN NGAMLUNMANG MATE

2

 

 

2

EAST

AG.III (DEPOT)

SL\4005

24

5701000033

JEREMY REMLALFAKA

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (ACCOUNTS)

SL\4096

25

5701001164

JOSEPH LALNUNZIRA

2

 

 

2

SOUTH

AG.III (DEPOT)

SL\4103

Category: 1=SC,2=ST,3=EXS.,4=OH,5=HH,6=OBC,7=VH,9=UR
2

Post – Assistant Grade-III (Technical)


SL.

ROLL

NAME

CAT1

CAT2

CAT3

CATSEL

ZONE

POST

RANK

1

5001000034

NGAHORZA CHIPHANG

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1725

2

5102000070

SHOMRAJ PAUL

6

 

 

9

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1502

3

5102000282

MRINMOYEE DATTA

9

 

 

9

SOUTH

AG.III (TECHNICAL)

SL\1303

4

5105000051

SURANJEETA HASNU

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1647

5

5105001067

MOU MAZUMDAR

1

 

 

9

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1382

6

5105005982

SUNANDA CHOWDHURY

9

 

 

9

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\0758

7

5105006125

A ALLEN SAMUEL

6

 

 

9

SOUTH

AG.III (TECHNICAL)

SL\0795

8

5105008540

SIDDHARTH NIMKAR

9

 

 

9

NORTH

AG.III (TECHNICAL)

SL\0370

9

5107001320

BIDISHA BARUAH

9

 

 

9

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1047

10

5107001456

PRIYANKA MALAKAR

1

 

 

1

EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2554

11

5112000148

RAJ JYOTI BORA

6

 

 

9

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1172

12

5112000419

JINKU BORA

6

 

 

6

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1688

13

5302000156

IMYANGLUBA LONGKUMER

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2145

14

5302000346

ROSY MESEN

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2598

15

5302001013

CHUMBEMO PATTON

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1473

16

5302001442

GEGIN DIMNGEL

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2134

17

5401000074

KHRIESITUONUO BELHO

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1985

18

5401000077

LANGPOKLAKPAM JAMES SINGH

6

 

 

9

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\0486

19

5401000130

LIZA BAIAKMENLANG NONGDHAR

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2591

20

5401000241

BALAMPHRANG RYNJAH

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2334

21

5401000619

FREESTARMAN SYIEMIONG

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2549

22

5401000739

BADAPLANG SOHKHLET

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2376

23

5401000799

PODINSMEN PASSAH

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2365

24

5401001014

NGAIZAMAWI T ROSY

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2418

25

5401001168

RAJA RAJAK

1

 

 

1

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1839

Category: 1=SC,2=ST,3=EXS.,4=OH,5=HH,6=OBC,7=VH,9=UR
3

Post – Assistant Grade-III (Technical)


SL.

ROLL

NAME

CAT1

CAT2

CAT3

CATSEL

ZONE

POST

RANK

1

5401001219

ELFRIDA KHYRIEM

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2560

2

5401001910

IBANYLLA KYNJAI H HADEM

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2368

3

5401002417

MELVORENE KHARSAHNOH

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2442

4

5401002444

B BASHISHA NONGBRI

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2597

5

5501000307

GURUMAYUM SANAHAL SHARMA

6

 

 

6

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1789

6

5501001339

PRISCILLA LAMNEINIENG HMAR

2

 

 

2

EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2349

7

5501001359

JOSHI LAMKHOHAT HAOKIP

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1625

8

5501001450

OSCAR NINGOMBAM

6

 

 

6

WEST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2339

9

5501001597

SALAM DAYANANDA SINGH

1

 

 

9

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\0033

10

5501001801

NAULAK MARY THUAMBIAKDIK

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2604

11

5501002233

GURUMAYUM ARJUN SHARMA

6

 

 

6

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1511

12

5501002490

THOUDAM SONIKA

6

 

 

6

EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2182

13

5501002768

KSHETRIMAYUM BIROSH SINGH

9

 

 

9

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\0223

14

5501002778

KSHETRIMAYUM BEMCHA DEVI

6

 

 

9

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\0301

15

5501003297

THOUDAM LAXMI DEVI

6

 

 

6

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\0804

16

5501003568

ARIBAM NIRODA DEVI

6

 

 

6

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1505

17

5501003797

REEMA KONTHOUJAM

6

 

 

6

WEST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2301

18

5501003960

NENGPILHING ANGELA

2

 

 

9

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\0757

19

5501004056

THOKCHOM BUNTY SINGH

6

 

 

6

EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1861

20

5501004645

LANGANGLU LONGMEI

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2482

21

5502000064

K SIAMKHANMUAN SHAMTE

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1812

22

5502000130

LALRAMMAWI

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2010

23

5502000491

MARK HAOMINTHANG LHUNGDIM

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\1781

24

5701000980

LALBIAKHLUA RALTE

2

 

 

2

EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2594

25

5701001079

TINREMI MUALCHIN

2

 

 

2

NORTH-EAST

AG.III (TECHNICAL)

SL\2567

Category: 1=SC,2=ST,3=EXS.,4=OH,5=HH,6=OBC,7=VH,9=UR
4

 

---

 

 

 
 
To make recruitment to Group C (non-technical) & Group B (non-gazetted- both technical & non-technical) posts in departments of Government of India, its attached & subordinate offices except those for which recruitment is made by the Railway Recruitment Boards & Industrial Establishments view more...
 
Brief History
The Estimates Committee of Parliament, in its 47th Report (1967-68), recommended the setting up of a Services Selection Commission for conducting examinations to recruit staffs for central government departments. view more...
 
North Eastern Region
Staff Selection Commission
Western Block,
House fed complex,
Survey beltola
Fax: 0361-2224779
 
 
 
 
Officer   Phone No.
Mrs. D.Thakur,( IA & AS)
Regional Director/NER
  0361-2224779
Mrs. Freeda Rose Tariang
Deputy Director
  0361-2224779
M.Saikia
Assistant Director
  0361-2228929
S. Deka
Assistant Director (Exam)
  0361-2228929
N.BORUAH
Accounts Officer
  0361-2228929
 
   
   
     
  COPYRIGHT@2012 STAFF SELECTION COMMISSION, REGIONAL OFFICE (NER) GOVT OF INDIA DESIGNED & MAINTAINED BY IINNOVATION TECHNOLOGIES